„Vasaros atostogos Pažinimo stovykloje“

„Vasaros atostogos Pažinimo stovykloje“

Prasidėjus vasarai duris užveria mokyklos ir prasideda vaikų atostogų ir poilsio laikas. Kai šeimose nėra galimybių suteikti aktyvų laisvalaikį, išleidžiant vaikus į mokamas poilsio ir kūrybines stovyklas, šią vasarą Švenčionių rajono savivaldybės Viešoji biblioteka organizavo vaikų užimtumą vasaros metu pagal finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos projektą „Pažinimo stovykl@2019“. Vaikams sudaryta galimybė praleisti laiką Vaikų literatūros skyriaus Dienos stovykloje liepos mėnesį, čia vaikų užimtumas yra susijęs su Švenčionių krašto pažinimo iniciatyvomis ir kūrybinėmis veiklomis. Kiekviena diena stovykloje turėjo temą ir pavadinimą.

Pirmąją stovyklos dieną Vaikų literatūros skyriuje stovyklautojai susipažino vieni su kitais ir keliavo į Cirkliškio dvarą. Čia buvo apžiūrėtos dvaro kalvė, ledainė, dvaro pastatas, vaikams įspūdį paliko senovinio stiliaus dvaro balkonas atveriantis vaizdą į parką. Grįžę į biblioteką stovyklautojai ėmėsi kūrybinio darbo - buvo piešiamos matytos vietos, pastatai. Taip pat stovyklautojai kartu su Vaikų literatūros skyriaus vedėja Laima Strakšiene ir bibliotekininke – Živile Strakšiene sukūrė stovyklos taisykles ir pažadėjo jų laikytis.

Antrąją dieną Dienos stovyklos dalyviai sulaukė svečių – bendraamžių vaikų iš Ukmergės rajono Vlado Šlaito viešosios bibliotekos (projekto partneriai). Kartu atvykome į Sirvėtos regioninio parko Gamtos mokyklą. Čia įdomiai pristatyta edukacinė programa „Bitė ir žmogus‘ (vadovė J.Garbulienė), klausėmės labai įdomaus pasakojimo apie bitelių gyvenimą, žiūrėjome trumpą filmuką kaip bitininkas (bičiuolis) rūpinasi savo bitelėmis. Vaikams ypač patiko patiems pasigaminti žvakes iš kvapnaus bičių vaško. Parko kieme apžiūrėti aviliai ir kas yra jų viduje. Grįžę į biblioteką švenčioniškiai ir ukmergiškiai vaikai kūrė „judančią“ pasaką pagal knygą „Šypsena varlytei". Ukmergiškių vaikų saviraiškos grupė „Keberiokšt“ (vadovė K.Darulienė) smagiai suvaidino sukurtos pasakos versiją pagal nupieštas iliustracijas. Ačiū svečiams iš Ukmergės už įdomią ir smagią idėją.

Trečiąją dieną į Dienos stovyklą atvyko Šalčininkų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos (projekto partneriai) vaikų kūrybinė grupė – teatriukas „Motiejukas“. Vėl atvykome į Sirvėtos regioninį parką, čia vaikai dalyvavo edukacinėje programoje „Mitologijos slėpiniai“ (vadovė J.Garbulienė). Klausėmės pasakojimų apie Lietuvos nacionalinius bei regioninius parkus. Vaikai pasiskirstę į tris komandas rungėsi dėlionių užduotyje, kurią teisingai atlikus  matosi Švenčionių  kraštovaizdžio vaizdingos vietovės. Grįžus į biblioteką šalčininkiečiai vaidino spektakliuką „Mikė Pūkuotukas“ (vadovė A.Juchnevič), su žiūrovais linksmai bendravo knygų personažas Kakė Makė. Dėkojame teatriuko „Motiejukas“ aktoriams ir vadovei už nuotaikingą spektaklį.

Stovyklautojai ketvirtąją dieną dalyvavo pažintiniame žygyje „Perkūno kalnas“. Šios lankytinos vietos atsiradimo istoriją, papročius aplinkosaugininkas ir rašytojas švenčioniškis Šarūnas Laužadis aprašė savo knygose. Švietė saulė, žygis buvo puikus, vaikai keliavo per tankų miško taką. Įkopus į Perkūno kalno aukštumas apžiūrėjome aukurą, grožėjomės aplink kalną augančiais didingais medžiais. Suradę poilsio vietą, žaidėme smagius žaidimus, skaniai pakvipo ant laužo kepamos dešrelės. Atgavę jėgas vaikai smagiai sugrįžo atgal.

Pažinimo veiklos stovykloje tęsėsi penktąją dieną, lankėmės Labanoro regioninio parko lankytojų centre. Vaikai susipažino su šio regiono žuvų, vabalų ir drugelių, gyvūnų ir paukščių  rūšimis. Ypatingai patiko „Labanoro girios labirintas“, kuriuo galima eiti kaip miško taku ir pabūti šalia ten gyvenančių kiškių, voveraičių. Šalia lankytojų centro apžiūrėjome aptvare gyvenančius naminius paukščius, vaikams patiko  įspūdingos vištaičių veislės. Pakeliui aplankėme Kaltanėnų miestelį, vaikščiojom šalia  Žeimenos upės esančiame parke, čia gausų meniškų skulptūrų, sūpynių, išbandėme jėgas ant treniruoklių.

Pažinimo stovyklos vaikai vėl sulaukė svečių, jau šeštąją Dienos stovyklos dieną  atvyko rašytojas ir aplinkosaugininkas, kraštietis Šarūnas Laužadis, visi kartu vyko prie Kačėnškės piliakalnio, Lino verdenės, Bėlio ežero. Keliaudami po šias vietas klausėmės įdomių Šarūno Laužadžio pasakotų legendų, padavimų su šių vietų istorijomis. Įkopus į piliakalnį grožėjomės nuostabiu vaizdu į ežerą ir mišką. Prie Lino verdenės šaltinio pasitiko staigiai užklupęs lietus, tačiau tokiu metu čia tyvuliuojantis Sėtikio ežeras buvo paslaptingas ir tylus. Atvykus prie Bėlio ežero išgirdome jo legendą, kaip pasakojo rašytojas, šis ežeras dar vadintas Meilės ežeru. Vaikai apie ežero salą kalbėjo, kad vaizduotėje ji atrodo judanti. Pažintinėje išvykoje rašytojas Šarūnas Laužadis bibliotekai padovanojo naujai išleistą knygą „Padavimai apie Lietuvos vietovardžius“.

Reškutėnų tradicinių amatų centre vaikai susipažino su kulinariniu paveldu ir amatais, vyko edukaciniai užsiėmimai „Mielinių bandelių „Kaselių“ kepimas“ (vadovė J.Petkūnienė) ir „Keramika“ (vadovė M.Sivickienė). Iš paruoštos tešlos darėm bandeles, susipažinom su krosnies paruošimu bandelių kepimui, stebėjome kaip suformuoti tešlos gabalėliai gražiai pakilo ir iškepė. Paragavę kepinių, dirbom toliau  – susipažinom su molio technika, lipdėm puodelius, dubenėlius kiekvienas pagal savo vaizduotę. Greitai  praėjo septintoji diena stovykloje.

Stovyklautojai turėjo daug „namų darbų“, todėl aštuntąją dieną Vaikų literatūros skyriuje buvo piešiamas pamatytas kraštovaizdis, tema „Vasaros įspūdžiai-Švenčionių kraštas“. Kartu su Vaikų literatūros skyriaus vedėjos Laimos Strakšienės ir bibliotekininkės Živilės Strakšienės pagalba buvo kuriamas maketas „Perkūno kalnas“ - bendras kūrybinis darbas. Diena prabėgo greitai su puikia nuotaika ir įspūdžiais.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka yra projekto „Pažinimo stovykl@2019“ partneris, todėl labai džiugu, kad bibliotekos specialistė, edukatorė dirbanti su vaikais Milda Bieliauskaitė atvyko į stovyklą ir buvo pristatyta kūrybinė ir meninės saviraiškos edukacija „Šešėlių teatras“. Vaikai pasiskirstė į 4-ias komandas, kiekviena burtu keliu pasirinko kurti vieną iš gerai žinomų pasakų - "Pelenė", "Trys  paršeliai", "Raudonkepuraitė", "Snieguolė ir septyni nykštukai“. Vyko komandinis darbas, vaikai kūrė pasakos herojus ir su edukatorės pagalba bandė pritaikyti juos „šešėlių ekrane“ su kalbos ir judesio elementais. Kiekviena komanda pristatė savo kūrybinį darbą suvaidindama pasirinktą pasaką, žiūrovai negailėjo padėkos plojimų.

Per kūrybą pažįstame pasaulį, vieni kitus ir save, todėl pakutinę stovyklos užsiėmimų dieną vyko vilnos vėlimo pamoka. Šio amato meistrė Olesia Plotnikova supažindino vaikus su pagrindine medžiaga – vilna. Dirbdami vaikai rodė daug pastangų, padarė net po kelis „vilnos stebuklus“. Vasaros laikas stovykloje prabėgo labai greitai, bet svarbiausia, kad būdami drauge vaikai tapo draugiškais ir atsakingais ne tik už save, bet ir už draugą, įgijo žinių apie gimtąjį Švenčionių kraštą. Aktyvios stovyklos veiklos jau baigėsi, dabar belieka sukviesti visus stovyklos dalyvius į baigiamąjį vasaros renginį.

Parengė:
Violeta Bruvinskienė, Švenčionių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Knygų kalėdos
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas