Literatūrinė-muzikinė kompozicija „Iš anapus, kur nusinešė saulę miškai“, skirta poeto P. Širvio gyvenimui ir kūrybai

Literatūrinė-muzikinė kompozicija „Iš anapus, kur nusinešė saulę miškai“, skirta poeto P. Širvio...

Švenčionių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko literatūrinė-muzikinė popietė „Iš anapus, kur nusinešė saulę miškai“, skirta prisiminti bene talentingiausio pokario poeto Pauliaus Širvio gyvenimą ir  kūrybą. Poetas iš Dievo malonės, iš pašaukimo, poetas „rašęs krauju“...Nugludintas lyrikos platybių grynuolis Paulius Širvys-rudenėjančios Aukštaitijos vaikas, gimęs 1920 m. rugsėjo 6 d., Padustėlio kaime (Zarasų r.).
Širvio poezija skaitoma kaip biografija, o biografija-kaip kūryba. Eilėraščių ilgesingas liūdnumas aiškinamas poetui tekusiu nelengvu gyvenimu: našlaitis, piemenukas, jaunuolis patekęs į karo mėsmalę, nelaimingas ir meilės fronte. Išbandymų, pripažinimo ir nuopuolių kupinas gyvenimas poetą palaužė sulaukus vos 58-erių. Poetas mirė 1979 m. kovo 24 d., palaidotas Antakalnio kapinėse.
Širviui esant gyvam išleisti šie jo poezijos rinkiniai: „Žygio draugai“(1954), „Ošia gimtinės beržai“(1956), „Beržų lopšinė“(1961), „Ir nusinešė saulę miškai“(1969) ir „Ilgesys-ta giesmė“(1972). Poeto, kurio palikimas – vos per aštuoniasdešimt eilėraščių, poezija skaitoma ir dainuojama praėjus daugiau nei 40-mečiui po mirties, eilėraščių rinktinės ir prisiminimų knygos nuolat leidžiamos, o pagal jo eiles sukurtos dainos ir romansai skamba po visą Lietuvą.
Rūsčia karo buitimi ir tėvynės gynimo heroika, šviesiais kaimo, vaikystės prisiminimais, tėviškės gamta, tyros, dažnai nelaimingos meilės jausmų motyvais turtingą lyriką, taip pat laiškų, prilyginamų poezijai, ištraukas skaitė ir deklamavo Švenčionių rajono literatų klubo „Versmė“ nariai Gražina Jarmalytė,  Juozas Juodagalvis, Laima Radžiūnienė, Stanislava Tumalovičiūtė bei klubo pirmininkė, skaitytojų aptarnavimo ir bibliografinio – informacinio skyriaus vedėja Alytė Čečiurkienė. Renginio vedėja Irena Skudutienė  atskleidė dalyviams ir svečiams jau brandžiais tapusius poeto gyvenimo faktus, poeto šeimos narių, amžininkų atsiminimų fragmentus, su meile ir dvasios šviesa paskleistus liudijimus, citavo graudžiai svajingas ir humoristinių intonacijų turinčias poeto frazes, „keliavo“ vingiuotu poeto biografijos keliu, akcentuodama svarbiausius jo gyvenimo įvykius, žmones, legendomis apipintame poeto gyvenime.
Jausmingo, emocijų kupino renginio metu skambėjo Šventos bibliotekos bibliotekininkės Angelės Misiūnienės bei Sarių bibliotekos bibliotekininkės Aldonos Miloševskajos dueto atliekamos, pagal poeto eiles sukurtos dainos, širdį virpinantys romansai, įamžinantys jo poeziją. Poeto gyvenimo autentiškumo foną bibliotekos skaitykloje kūrė dekoracijos, besikeičiančios nuotraukos ekrane, girdimas dainingas, virpantis, laisvės pilnas, talpus ir kartu ažūriškas poeto balsas ir išraiškingas, gyvenimo išbandymų paženklintas veidas vaizdo įraše. Renginio metu veikė poeto gyvenimą ir kūrybą atspindinti spaudinių ir nuotraukų paroda.
Literatūrinę-muzikinę kompoziciją vainikavo drauge atliekama, kasmet Degučiuose (miestas Rokiškio r., kuriame prabėgo poeto vaikystė) vykstančios tradicinės šventės „Širvynė“ himnu tapusi daina „Vai žydėkit linai“. 
Dėkojame renginio dalyviams ir svečiams iš širdies gilumos skaičiusiems, dainavusiems ir išjautusiems P. Širvio poeziją,  buvusiems kartu jaukią „širvišką“ popietę bei tapusiais poeto, kaip kūrėjo ir kaip asmenybės, nepavaldumo laikui liudininkais.

Parengė Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kultūrinių veiklų organizatorė ir koordinatorė Irena Skudutienė. Nuotraukos I. Skudutienės ir Švenčionių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos spaudinių komplektavimo ir tvarkymo skyriaus bibliotekininkės J. Politienės.

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Knygų kalėdos
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas