„Pinhole fotografija Pabradės miesto bibliotekoje – nepaprastai įdomi veikla“

„Pinhole fotografija Pabradės miesto bibliotekoje – nepaprastai įdomi veikla“

Pabradės miesto bibliotekoje 2024 m. balandžio 29 d. vyko edukacinis užsiėmimas „Pinhole – lėtosios fotografijos kūrybinės dirbtuvės jaunimui“, kurias vedė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos multimedijų dizaineris Mindaugas Masaitis. Renginyje dalyvavo Pabradės „Žeimenos“ gimnazijos 8 A klasės moksleiviai ir informatikos mokytoja Olga Pobiaržina. Edukacijos tikslas – supažindinti moksleivius su fotografijos pradmenimis ir fotografijos proceso teorija, sukonstruoti Pinhole kamerą, su kuria galima būtų atlikti ir išryškinti fotografijas bei pasilikti jas atsiminimui.

Kas tai yra Pinhole (camera obscura)? Iš anglų kalbos verčiant – tai adata pradurta skylutė. Pinhole fotoaparatas – tai fotoaparatas be objektyvo. Tiksliau, be įprasto objektyvo. Tokio tipo vaizdo projektavimo principas buvo žinomas jau nuo Antikos laikų. Jame šviesos srautas eina pro labai mažą skylutę ir projektuojamas ant jautraus paviršiaus. Edukacijos metu moksleiviai sužinojo, kokia buvo pirmoji fotografavimo technika, kaip ji buvo apibūdinama, susipažino su pilnu analoginės fotografijos procesu, esminiais fotografijos principais bei kūrybiniu fotografijos technikos panaudojimu. Mindaugas moksleiviams paaiškino visą edukacijos eigą. Naudodami metalinę dėžutę nuo kavos, itin jautrų fotopopierių dalyviai kūrė nuostabias negatyvo fotografijas bei jas ryškino tamsioje patalpoje.

Norint gauti pakankamai ryškų vaizdą, skylutė turėjo būti itin maža - 0.1- 0.5 mm. Tokia maža anga praeina pakankamai mažas šviesos srautas, todėl vaizdas eksponuojamas ilgai - nuo kelių sekundžių iki dienų. Jaunimas juokavo, kad „Pinhole“ fotografija sustabdo ne akimirką, o patį fotografą, nes vienai fotografijai padaryti dalyviai užtruko daugiau nei pusvalandį. Vėliau pasitelkus išmaniojo telefono programėlę jaunuoliai galėjo džiaugtis unikaliais savo darbo rezultatais – šia technika sukurtomis meniškomis nuotraukomis.

Žingeidiems jaunuoliams buvo įdomu sužinoti, kad nuo 2001 metų paskutinį balandžio sekmadienį pažymima Pasaulinė Pinhole fotografijos diena. Tą dieną paties archaiškiausio fotografavimo būdo entuziastai rengia įvairiausias parodas, dirbtuves, edukacijas, dalinasi savo sukauptomis žiniomis.

Parengė Pabradės miesto bibliotekos bibliotekininkė Jurgita Sondor

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas