Pristatyta lakūno, publicisto Edmundo Ganusausko knyga „Ekscelencija, monsinjoras ir...“

Pristatyta lakūno, publicisto Edmundo Ganusausko knyga „Ekscelencija, monsinjoras ir...“

Spalio 14 dieną Švenčionių rajono savivaldybės Viešojoje bibliotekoje pristatyta publicisto, aviatoriaus Edmundo Ganusausko knyga  „Ekscelencija, monsinjoras ir...“ 
„Tai knyga – apie ypatingus žmonės, kuriuos Dievas leido man sutikti, ilgus metus bendrauti, draugauti ir būti arti. Iš penkiolikos mano herojų septyni jau iškeliavo Amžinybėn ir dauguma be laiko. Vienas motyvų papasakoti apie šiuos žmones yra suvokimas, kad laikas labai greitai užtemdo iškilias asmenybes, nepelnytai jie užmirštami, ištirpsta jų darbai,– trumpai savo knygą pristatė Edmundas Ganusauskas. „ Mano gyvenimą ženklina du ryškesnį profesiniai laikotarpiai. Pirmasis sieja su aviacija, antrasis – su žurnalistika. Aviacijai esu dėkingas  ne tik už skrydžio žavesį – aerodromai padovanojo draugystę su puikiais lakūnais ir žmonėmis. Žurnalistika praplėtė akiratį, leido rašyti apie žmones, apie mūsų laisvę, kaip ją gynėme, “- trumpai apie save sakė knygos autorius.
Todėl ir knygoje tarp herojų – net šeši aviatoriai. Tai šviesios atminties Viktoras Ašmenskas, kosmonautas Rimantas Stankevičius, broliai lakūnai akrobatai Levas ir Alfonsas Joniai, Prienų sklandytuvų gamyklos įkūrėjas ir direktorius Vytautas Pakarskas, taip pat ir šiandien dangų užkariaujantis oreivis Vytautas Samarinas.
Edmundas Ganusauskas kalbėjo, kad jam  yra didelė laimė ir džiaugsmas, kad jo knygos herojai tapo ir jo draugais. Neapsakoma graži draugystė siejo  autorių su Monsinjorų  Kazimieru Vasiliausku. Apie Monsinjorą parašyta nemažai, bet knygos autorius įsitikinęs, kad apie šį žmogų niekada nebus parašyta per daug.  Šiltai svečias kalbėjo apie lakūną-bandytoją Rimantą Antaną Stankevičių. Tai, kad šis aukščiausios klasės Sovietų Sąjungos naikintuvų pilotas, lietuvių kilmės kosmonautas taip ir negavo progos pakilti į kosmosą, juolab jo žūtis Italijoje aviacijos šventės metu, apaugę įvairiomis sąmokslo teorijomis.  Daug įdomių minčių išsakė Edmundas Ganusauskas pristatydamas  rašytojo Romo Sadausko,  aktoriaus Vlado Bagdono, plaukiko, pasaulio čempioną Vidmanto Urbono ir kitų asmenybes.
Renginyje dalyvavo ir vienas iš Edmundo Ganusausko knygos apie žymias asmenybes herojų – garsus imtynininkas,  triskart pasaulio čempionas, Lietuvos kariuomenės atkūrėjas  generolas Česlovas Jezerskas. Nepaprastai įdomi generolo Česlavo Jezersko asmenybė.  Atsigręžęs atgal, ryškiai pastebima sambo imtynių figūra Česlovas Jezerskas šiandien mato ir laimėjimų, ir savo sportinio gyvenimo paradoksų. Su malonumu  svečias prisiminė Pociūnų aerodromą, kuriame 1989-1990 m. kūrė Lietuvos kariuomenę, kartu su savanoriais atliko pirmąjį šuolį. Jo atmintin ypač įsirėžė Kauno parašiutininkų klubo vado Kęstučio Milišausko žodžiai: „Norint kitus nugalėti – pirma save nugalėki“.   Lietuvos karinis veikėjas, generolas Česlovas Jezerskas  prisiminė, kaip į Krašto apsaugos departamento veiklą traukėsi į atsargą išėję Tarybinės armijos karininkai, daugiausia deleguoti Atsargos karininkų sąjungos, prisijungė aktyvūs Sąjūdžio veikėjai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovai. Dauguma iš jų buvo jauni ir charakterizuoti kaip tikri Lietuvos patriotai.
„Smagūs, geri prisiminimai. Dabar mūsų kariuomenė gera ir džiugu, kad jaunimas eina į kariuomenę. Mus vertina, pastebi ir pasitiki,“ – optimistiškai kalbėjo generolas. Prisiminė Česlovas Jezerskas ir omonininkų  išpuolius prieš nepriklausomos valstybės pareigūnus.

 Kartu su knygos autoriumi susitikti su švenčioniškiais atvyko ir žurnalistas, kultūros žurnalo „Santara“ įkūrėjas ir redaktorius, knygos leidėjas Romualdas Norkus, kuris sakė, kad leidinyje  pateikta daug atsiminimų apie žmones ir jų likimus, jų dienoraščių ištraukų, nuotraukų. Redaktorius atkreipė dėmesį į tai, kad Edmundas Ganusauskas itin jautriai atskleidžia vidinį savo herojų pasaulį, profesionaliai įsigilina į kiekvieno jų veiklos esmę.  Viešosios bibliotekos skaitytojams Romualdas Norkus padovanojo knygų, kurias išleido leidykla „ Santara“ ir žurnalų „Santara“ komplektą. Leidėjas pabrėžė, kad žurnaluose skaitytojai ras ir kraštiečio Algio Jakšto, ir iškilaus 20 amžiaus rašytojo, dukart Gonkūrų premijos laureato R. Gary (R. Gary motina gyveno Švenčionyse) kūrybos. Susirinkusieji  su susidomėjimu klausėsi renginio vedėjos Laimos Strakšienės ir knygos autoriaus Edmundo Ganusausko skaitomų ištraukų apie lakūną- bandytoją, vienintelį lietuvį kosmonautą Rimantą Antaną Stankevičių, apie dailininką romantiką Vaclovą Kosciušką, Lietuvos triatlonininką, pasaulio ultratriatlono čempioną Vidmantą Urboną. Renginio dalyviai galėjo pabendrauti su svečiais, įsigyti Edmundo Ganusausko knygą „Ekscelencija, monsinjoras ir...“    ir, žinoma, gauti autografą.

Norintys pavartyti ir perskaityti knygą  „Ekscelencija, monsinjoras ir...“, savo rankose pajusti jos svorį, tai gali padaryti  Švenčionių rajono savivaldybės Viešojoje bibliotekoje, kuriai teko egzempliorius su autoriaus autografu.
Dėkojame visiems už šiltą, įdomų ir informatyvų susitikimą.

Parengė Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir bibliografinio-informacinio skyriaus vedėja Liudmila Untanienė

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Prisijungusi Lietuva
Knygų kalėdos
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas