Pristatyta „Pirmosios knygos“ konkurso laureato Sauliaus Vasiliausko knyga „Dabar aš ramiai papietausiu“

Pristatyta „Pirmosios  knygos“ konkurso  laureato Sauliaus Vasiliausko knyga „Dabar aš ramiai...

Spalio 8 dieną Švenčionių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos skaitykloje įvyko rašytojo, literatūrologo Sauliaus Vasiliausko knygos „Dabar aš ramiai papietausiu“ pristatymas.
Saulius Vasiliauskas gimė 1989-aisiais Vilniuje, augo Širvintose. Spausdinti teks­tus – esė, apsakymus, miniatiūras – pradėjo atsikraustęs į sostinę. Baigęs lituanistikos studijas, neseniai baigė ir Jungtinės VU ir Lietuvių  literatūros ir tautosakos instituto Humanitarinių mokslų srities Filologijos krypties doktorantūros studijas,  apgynė daktaro disertaciją „Jaunieji rašytojai sovietmečio literatūros lauke: institucinių darinių vaidmuo“ (vadovas dr. Rimantas Kmita), daug rašo, aktyviai užsiima įvairiomis kultūrinėmis veiklomis. Autorius yra vienas iš jaunųjų kūrėjų sambūrio „Literatūros refleksai“ įsteigėjų. Saulius Vasiliauskas pasakojo, kad prie  jo rašytojo asmenybės formavimosi prisidėjo ir seneliai, ir tėvai. Tėvų palaikymas, gal netgi barniai su jais, mokė formuoti ryžtingą, tvirtą nuomonę. Ją sustiprino klebonas Juozapas Dabravolskas,  kadangi autorius vaikystėje patarnavo per Mišias, įdėmiai klausydavo kunigo pamokslų.

Prisimindamas savo pirmuosius kūrybinius bandymus ir pirmuosius tekstus jaunas rašytojas sakė : „Ankstyviausieji tekstai gimė mokykloje. Pirmoji „publikacija“ pasirodė dar 5-oje klasėje – žurnale vaikams „Žvaigždutė“. Vadinosi tokiu holivudiniu pavadinimu „Gražuolė 2“ ir dramatiškai pasakojo apie katytę, nukritusią nuo laiptų ir vėliau užmigdytą veterinaro. Vėliau rašytus eilėraščius lietuvių kalbos mokytoja Rasa Baranauskienė korektiškai pašiepė ir pasiūlė pamėginti esė žanrą“. Autorius sakė, kad kūrybiniu impulsu jam buvo Kęstučio Navako ir Sigito Parulskio eseistika, gerai prisimena  ir Vandos Juknaitės paskaitas. Saulius Vasiliauskas sakė, kad iš lietuvių prozos jam imponuoja Danutės Kalinauskaitės, Vido Morkūno, Undinės Radzevičiūtės, Andriaus Jakučiūno, Mariaus Ivaškevičiaus kūryba J. Apučio, I. Mero, S. T. Kondroto, J. Kunčino, K. Navako ir S. Parulskio, o taip pat Giedros Radvilavičiūtės, Dalios Staponkutės eseistika, savo šmaikštumu ir nebūdinga mūsų laukui laikysena traukia Antano Šileikos asmenybė ir trumpieji tekstai. Rašytojui įtaką darė ir užsienio autorių kūryba B. Hrabalo „Aš aptarnavau Anglijos karalių“ ir G. Grasso „Šuniški metai“; taip pat J. Pilcho, J. P. Sartre̕ o, S. Becketto,O. Pavelo trumpoji proza, daugelis M. Kunderos, W. Gombrowiczʼiaus ir S. Aleksijevič knygų.

 Rašytojo Sauliaus Vasiliausko knyga „Dabar aš ramiai papietausiu“ – 2020 metų „Pirmosios knygos“ konkurso, kurį skelbia Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, laimėtoja prozos kategorijoje. Jos žanrą jaunasis prozininkas pavadino „trumpaisiais pasakojimais“, o knygos viršeliui pasirinko dailininkės Ūlos Šveikauskaitės iliustraciją. Į savo pirmąją prozininko knygą sudėti trumpieji autobiografiškumo atspalvį turintys pasakojimai, kuriuose iš pirmo žvilgsnio paprastos, gyvenimiškos istorijos tampa buvimo dabartyje, „čia ir dabar“ svarbos liudininkėmis, nuolat primenančiomis, kad gyvenimą reikia iš tikrųjų patirti, o ne prabėgti manant, kad jau patyrei. 

Knygoje „Dabar aš ramiai papietausiu“ autorius šneka negarsiu, autentišku balsu. Trumpuose apsakymuose skaitytojas išgirs ir bibliotekininką, ir  profesorių, ir močiutę.... Patys tekstai pasižymi žavia ironija, humoru. Susirinkusiems autorius skaitė įdomias, šmaikščias knygos ištraukas. Vienas iš jų labai nuoširdus pasakojimas „Močiutė“, kuriame pateikiamos Sauliaus Vasiliausko močiutės mintys. Renginio metu svečias išsamiai atsakė į klausytojų užduodamus klausimus, prisipažino, kad kartkartėm mėgina versti poeziją iš vokiečių ir anglų kalbų.  Tą dieną nemažai patarimų iš literatūrologo išgirdo  ir Švenčionių  Zigmo Žemaičio gimnazijos pradedantieji rašyti  gimnazistai.

Švenčionių Viešosios bibliotekos skaitytojams rašytojas Saulius Vasiliauskas padovanojo savo knygą  „Dabar aš ramiai papietausiu“ su autografu ir  neseniai apginta daktaro disertacijos „Jaunieji rašytojai sovietmečio literatūros lauke: institucinių darinių vaidmuo“ santrauką.

Renginį moderavo Širvintų Igno Šeiniaus viešosios bibliotekos projektų vadovė Dalia Taparauskienė. Ji ne tik pristatė širvintiškį rašytoją Saulių Vasiliauską, bet ir tai pat pristatė širvintiškės tautodailininkės Nijolės Didžiokienės tapybos darbų parodą. Viešojoje bibliotekoje paroda veiks iki spalio 30 dienos.

Renginiui baigiantis Švenčionių Viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vedėja Laima Strakšienė dėkojo rašytojui Sauliui Vasiliauskui už įdomų ir turiningą pasakojimą, Širvintų Igno Šeiniaus Viešosios bibliotekos direktorei Vaivai Daugėlienei ir šios bibliotekos specialistams už gražų bendradarbiavimą ir įteikė atminimo dovanas.

Renginys vyko vykdant Širvintų Igno  Šeiniaus viešosios bibliotekos projektą „Vilnijos krašto kūrėjų pristatymas Lietuvoje“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė.

Projekto partneriai: Vilniaus krašto viešųjų bibliotekų asociacija ir Švenčionių rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Parengė  Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir bibliografinio – informacinio skyriaus vedėja Liudmila Untanienė.

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Prisijungusi Lietuva
Knygų kalėdos
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas