Domėjimasis senaisiais lietuvių liaudies amatais – raktas į tautos kultūros pažinimą

Domėjimasis senaisiais lietuvių liaudies amatais – raktas į tautos kultūros pažinimą

Džiugu, kad dar ir šiandien žmonės susirinka pasibūti drauge, prisiminti mūsų  senolių senuosius amatus. Vienas iš tokių - sodų rišimas. Sodų, kurie įkūnija žemę ir dangų, harmonizuoja mūsų namus ir mus pačius, suteikia kosminės energijos ir sakralinės ramybės.
2018 m.lapkričio 29 d. Pabradės miesto bibliotekoje vyko etnopopietė „Šiaudinių žaislų pasaka“.
Pasigaminti mažą dalelytę artėjančioms Kalėdoms – šiaudinį žaisliuką, išgirsti mintis apie paprastą lietuvišką šiaudą, pasiklausyti sekamos lietuvių liaudies pasakos, iliustruotos šiaudinukais buvo galima, klausantis renginio viešnios šiaudinių ir nendrinių sodų, kalėdinių žvaigždžių ir paukštukų rišimo amato puoselėtojos, Reškutėnų kaimo bibliotekos bibliotekininkės Dangiros Lapėnaitės.
Pasak  Dangiros, sodo atsiradimą galima palyginti net su mandala. Senovės žmonės nieko šiaip sau, dėl dekoracijos nedarė. Sodai turėjo ritualinę, apeiginę ir paprotinę reikšmę. Jų tikslas – kaupti kosminę energiją ir ją atiduoti sėdintiesiems po sodais. Todėl jie kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Sodas prie stalo esančiuosius harmonizuoja, „gludina jų kampus“, stiprina sveikatą.
Daug įdomių žinių apie sodus, jų rišimo tradicijas, elementus iš kurių susijungia sodas papasakojo ir pademonstravo ponia Dangira, o renginio dalyviai įdėmiai klausėsi ir susikaupę gamino šiaudinius žaisliukus. Edukacija visai neprailgo, nes atskleidė nepaprastai šiltas bendravimo akimirkas.
Pabradės miesto bibliotekai  Dangira padovanojo iš šiaudų pagamintą Kalėdų žvaigždę ir palinkėjo darnos, ramybės, džiaugsmo ir gražių artėjančių žiemos švenčių.
Visą gruodžio mėnesį Pabradės miesto bibliotekoje veiks D.Lapėnaitės šiaudinių žaislų, pagamintų pagal lietuvių liaudies pasaką „Devyni broliai ir jų sesuo Elenytė“ , paroda.
Kviečiame apsilankyti!

Parengė Pabradės miesto bibliotekos – filialo vedėja Gražina Dargytė

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas