Švenčionyse pristatyta vienos dienos paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Švenčionys“

Švenčionyse pristatyta vienos dienos paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Švenčionys“

Vasario12-ąją dieną Švenčionių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos skaitykloje Vilniaus universiteto biblioteka Švenčionių krašto visuomenei pristatė senųjų rašytinių šaltinių parodą.
Šis Švenčionims skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos jau šeštus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvai ir jos kultūros istorijai, pristatymas. Šiais metais 450 metų jubiliejų švenčianti Vilniaus universiteto biblioteka, įgyvendindama projekto idėją, planuoja aplankyti 15 Lietuvos miestų.
Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė Nijolė Klingaitė – Dasevičienė  perskaitė pranešimą ,,Vilniaus universiteto bibliotekai 450: tradicijos, iššūkiai, galimybės“.
Direktorė priminė, bibliotekos istoriją nuo 1570 metų, apžvelgė bibliotekos veiklą, pasidžiaugė unikaliu retų spaudinių fondu, papasakojo apie vykdomus projektus, kurių dėka senieji spaudiniai iškeliami į šviesą. Biblioteka didžiuodamasi senuoju kultūros paveldu, įsijungė į projektą „Lietuva – Vilniaus universiteto bibliotekoje”. Tai reiškia, kad ne biblioteka kviečia skaitytojus ir lankytojus pasižiūrėti senųjų retų spaudinių, bet pati keliauja su spaudiniais po Lietuvą ir rengia parodas. Paroda Švenčionyse –Vilniaus universiteto bibliotekos vykdomo projekto dalis. Parodos jau buvo parengtos ir pristatytos Panevėžyje, Raseiniuose, Trakuose ir Ukmergėje.
Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriaus bibliotekininkas Paulius Bagočiūnas pristatė parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Švenčionys“. Bibliotekininkas sakė, kad Lietuva turi kuo didžiuotis, parodyti tokius retus dokumentus, kuriuos ne visada gali pamatyti ir nuvykęs į Vilniaus universiteto biblioteką. Parodoje pateikta nemažai senųjų rašytinių šaltinių, susijusių ir su Švenčionių kraštu. Paulius Bagočiūnas atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į tai,  kad parodoje Švenčionyse eksponuojami rankraštiniai bažnyčių ir dvarų inventoriai, žymių kraštiečių – Pranės Dundulienės, Zigmo Žemaičio, Česlovo Kudabos – rankraščiai. Renginio dalyviams parodė ir Prancūzijos imperatoriaus Napoleono Bonaparto, 1812 m. Prancūzijos karo su Rusija metu pabuvojusio ir Švenčionyse, autografą.    
Išskirtinio parodos lankytojų dėmesio sulaukė spaudiniai iš pirmųjų VU bibliotekos mecenatų (Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus, kt.) kolekcijų. Tai – itin puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta itin mažo formato knyga, užfiksuota Lietuvos rekordų knygoje ir oficialiai pripažinta pačia mažiausiu lietuviška knyga pasaulyje.
Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė Nijolė Klingaitė – Dasevičienė  padovanojo Švenčionių Viešosios bibliotekos fondams Maironio knygą, o renginio dalyviams - 1898 m. „Varpe“ išspausdintos „Tautiškos giesmės“ gaidų ir žodžių kopijas.  Parodos svečius ir lankytojus pasveikino Švenčionių rajono mero patarėjas Erikas Demidovas. Jis padėkojo svečiams už unikalią parodą, kurioje buvo eksponuojama daug vertingos informacijos. Renginio vedėja Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Violeta Bruvinskienė padėkojo svečiams už išsamų dokumentų kolekcijos pristatymą, pasidžiaugė, kad susidomėjimas Lietuvos istorija, Švenčionių krašto istorija yra tikrai didelis, nes tą liudijo ir susirinkusiųjų gausa.
Tą dieną parodą aplankė Švenčionių progimnazijos ir Zigmo Žemaičio gimnazijos moksleiviai, Švenčionių rajono Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai ir Švenčionių rajono profesinio rengimo centro moksleiviai bei kiti rajono gyventojai ir svečiai.
Renginio metu veikė  spaudinių paroda apie įžymus Švenčionių krašto žmones parengta  iš Viešosios bibliotekos spaudinių  fondo.

Informaciją parengė Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo ir bibliografinio – informacinio skyriaus vedėja Liudmila Untanienė

 

 

 

Knygų startas
Biblioteka visiems
LOVEJOB
Švenčionių rajono savivaldybė
Vilnijos vartai
Interaktivi biblioteka
FB
Graži tu mano
Regiono bibliotekų tinklaraštis
E-paveldas